O nás

RAKETA je časopis pro děti zhruba 5-10 let staré, ale hravost není věkově omezena, tedy máme i mladší a starší odběratele. Na 48 stránkách najdete příběhy, komiksy, zábavné hry, úkoly, tvoření, vaření, básničky i různé zajímavosti vždy na jedno konkrétní téma. Unikátní je v tom, že neobsahuje žádnou reklamu. Celý obsah je věnovaný dětem. Veliký důraz klademe na vizuální stránku, spolupracujeme s nadanými a origináními autory a výtvarníky, přípravě Rakety věnujeme hodně času k nastudování jednotlivých témat i k přípravě příspěvků a grafickému zpracování, používáme kvalitní papír a celobarevný tisk. To vše je výrobně skutečně velmi drahé, proto se Raketa zatím neobejde bez podpory mecenášů.

Časopis Raketa vznikl rychle a spontánně. Na podzim roku 2014 přišel Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint s nápadem udělat časopis pro děti a první číslo chtěl mít hotové už na začátku prosince. Napadlo ho spojit nás – dlouholeté kamarádky Johanu Švejdíkovou a Radanu Litošovou, abychom se projektu ujaly. Shodou okolností jsme obě Joachimovi krátce předtím poslaly nezávisle na sobě každá svou ukázku tvorby pro děti; Johana svůj komiks a Radana ukázku pohádky, kterou napsala pro své děti. Johana navíc už předtím vytvořila sešit s kreslenými úkoly pro děti, který navrhla. A tak má Raketa dvě šéfredaktorky. Termín jsme dodržely, první číslo vyšlo 9. prosince 2014 na téma: LEDOVÉ ČÍSLO. Logo Rakety pro nás vytvořil FunkFu.

Podtitul „Časopis pro děti chytrých rodičů” už používá nakladatelství Labyrint celou řadu let. Ve stejnojmenné edici Raketa totiž vydává všechny knihy pro děti. Je v tom nadsázka a není třeba ji brát moc vážně. Ačkoli my vlastně věříme, že naše knihy i časopis kupují chytří rodiče, pro své šikovné děti. :-)

Obsah vymýšlíme společně, přičemž Radana se orientuje více na textovou část a Johana na výtvarnou a stará se také o celkovou grafickou úpravu a sazbu. Joachim sem tam přispěje nějakým nápadem, tipem na autora a především svou rubrikou o cestování. Ke spolupráci jsme přizvali celou řadu skvělých autorů a výtvarníků, kteří vymýšlejí a kreslí komiksy, pohádky, tvořivé úkoly nebo připravují rubriku o vaření. Část autorů je stálá a jejich práci najdete v každém čísle např. Nikkarin, Lukáš Urbánek a Milada Rezková, Aneta Františka Holasová, další autory obměňujeme, abychom vždy přinesli něco nového a představili práci rozličných autorů a výtvarníků mj. Jana Šrámková, Ondřej Horák a Jiří Franta, David Böhm, Daniela Olejníková, Nastia Sleptsová, Jan Šrámek (Kolouch), Jan Vajda (Antimultivitamin), Filip Raif, Mařenka Urbánková, Nikola Logosová, Kateřina Kynclová a další.

Připravovat RAKETU je prostě radost. Moc nás to baví a budeme moc rády, když bude bavit taky vás.

Děkujeme všem předplatitelům, sponzorům a fanouškům za podporu!

Johana Švejdíková a Radana Litošová
Johana Švejdíková a Radana Litošová

Raketa v sítích